Masz już prezent dla swojej Mamy? Jeśli nie, a do tego nie masz pomysłu, przychodzimy z pomocą i prezentujemy listę 10 książek, które ucieszą nawet najbardziej wymagającą czytelniczkę. Kolejność przypadkowa, ale gwarantujemy, że zadbaliśmy o jakość i różnorodność!

 

1. Fredrik Backman, Miasto niedźwiedzia

 

Historia zaczyna się od tego, że jeden nastolatek zamierza przyłożyć drugiemu do skroni dubeltówkę i pociągnąć za spust. Niby wszystko wiadomo, a jednak… To powieść, która dostarczy najróżniejszych emocji, skłoni do refleksji i zostanie z nami na długo. Jedna z najlepszych – jeśli nie najlepsza – książek tego autora, nic więc dziwnego, że doczekała się serialowej ekranizacji produkcji HBO.

 

2. Delphine de Vigan, Wdzięczność

 

Doceniana i nagradzana autorka snuje rozważania na temat tego, co czyni nas ludźmi, i odsłania przed czytelnikami różne odcienie wdzięczności. Przez historię logopedy Jérôme’a i starszej pani imieniem Michka przypomina nam o tym, jak ważne jest, by rozmawiać z bliskimi i mówić im, co czujemy, nim będzie za późno. Znakomita proza, zachwycająca przesłaniem i językiem.

 

3. Viola Ardone, Czekam, aż stanie się coś pięknego

 

Poruszająca literacka podróż do Włoch po drugiej wojnie światowej. Historia siedmioletniego Ameriga, który pewnego dnia został jednym z siedemdziesięciu tysięcy małych uchodźców, których w latach 1945–1952 uratowano przed głodem i chorobami drążącymi południe kraju. Niezwykle emocjonalna opowieść o potędze pamięci, więzów rodzinnych i artyzmu oraz o tym, że czasem, by odnaleźć siebie, trzeba najpierw wszystko porzucić.

 

4. Julien Sandrel, Pokój Wspaniałości

 

Kto jak kto, ale zwłaszcza mama nastolatka wie, że nie jest łatwo spełnić jego marzenia. Thelma, bohaterka tej nietuzinkowej książki, musi jednak odkryć sposób, jeśli chce wybudzić syna ze śpiączki – postanawia bowiem, spełniając życzenia z notatnika Luisa, pokazać mu, że życie jest piękne i warto o nie walczyć. Historia, która wzrusza, przywołuje uśmiech i pozostawia ciepło w sercu na długo po zakończeniu lektury.

 

5. Camilla Grebe, Łowca cieni

 

Nie od dziś wiadomo, że Szwecja kryminałem stoi. Pisarstwo Camilli Grebe, laureatki Szklanego Klucza, wyróżnienia dla najlepszej skandynawskiej powieści kryminalnej, to potwierdza. Łowca cieni to pierwszorzędna opowieść o losach trzech policjantek, które broniąc ofiar, same się nimi stają. Ta pełna napięcia historia jest też mocno osadzona we współczesności, bo porusza przy tym kwestię dyskryminacji kobiet wykonujących zawody stereotypowo przypisane mężczyznom.

 

6. Muna Shehadi, Dawne kłamstwa

 

Czasem warto pomarzyć, jak by to było urodzić się jako dziecko sławnej gwiazdy filmowej… Rosalind, Eve i Olivia nie musiały sobie tego wyobrażać, bo wychowały się w blasku fleszy. Śmierć matki i tajemnicza dokumentacja medyczna rzucają jednak nowe światło na pochodzenie sióstr i życie Jillian Croft, którą dotąd uważały za matkę… Sekrety rodzinne, poszukiwanie prawdy o sobie, a do tego opowieść o miłości i piękne nadmorskie krajobrazy w tle. Czegóż chcieć więcej?

 

7. Bill François, Elokwencja sardynki. Niewiarygodne historie z podwodnego świata

 

Podobno dzieci i ryby głosu nie mają… Cóż, Bill François, niezwykle elokwentny francuski gawędziarz, ma na temat ryb nieco inne zdanie, którym dzieli się z czytelnikami w tej niezwykłej (i pięknie wydanej!) książce. Elokwencja sardynki to prawdziwa skarbnica ciekawostek o życiu w wodnych głębinach (które ryby to typowe paryżanki?), w której autor ukrył niejedną mądrość dotyczącą nas samych.

 

8. Yrsa Sigurdardóttir, Wzgórze Wisielców

 

Ta islandzka pisarka już nie raz udowodniła, że tworząc wciągającą historię kryminalną, można – a wręcz powinno się – podjąć ważny społecznie problem. Tak samo jest i tym razem. Atutem historii opowiedzianej we Wzgórzu Wisielców nie jest jednak oryginalność tematyki, ale napięcie i presja czasu, które towarzyszą głównym bohaterom, śledczemu Huldarowi i psycholożce dziecięcej Freyi, oraz fakt, że świat przedstawiony nie jest tu czarno-biały, a podział na sprawców i ofiary – jasny i oczywisty. Czyli tak jak w życiu.

 

9. Sabine Ebert, Tajemnica znachorki

 

Lektura dla miłośniczek porywających romansów historycznych, która przenosi do barwnie odmalowanej Saksonii XII wieku. Gdy żona kasztelana rodzi martwego syna, ten chce ukarać za to młodą akuszerkę Martę. Dziewczynie udaje się jednak uciec, ale walka o nowe, wolne życie nie będzie łatwa. Zwłaszcza gdy do głosu dojdą płomienne uczucia… Wspaniała, klimatyczna opowieść o miłości, uporze i odwadze.

 

10. Joshua Foer, Dylan Thuras, Ella Morton, Atlas osobliwości

 

Prawdziwa perełka dla miłośniczek odkrywania świata i pięknych albumowych wydań. Książka, która inspiruje do podróży po ponad 700 najróżniejszych miejsc, które zachwycają i zadziwiają. Nie jest to sztampowy przewodnik – znajdziecie tu cuda natury i architektury, szokujące tradycje, ekscentryczne atrakcje turystyczne i niesamowite wynalazki. A także wiele innych osobliwości, o których nie przeczytacie w zwykłych atlasach. Czas zejść z utartego szlaku!